ABD’de kişisel tüketim Mayıs’ta beklentinin altında kaldı – 2023

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ait kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede kişisel gelirler Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentileri, kişisel gelirlerin bu dönemde yüzde 0,3 artması yönündeydi. Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış, Nisan ayında da yüzde 0,3 olmuştu.

Kişisel tüketim harcamaları ise Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0,1 ile beklentilerden az arttı.

Piyasa beklentileri kişisel tüketim harcamalarının bu dönemde yüzde 0,2 artması yönündeydi. Kişisel tüketim harcamaları Nisan’da yüzde 0,6 yükselmişti.

Fiyat endeksi yıllık yüzde 3,8 arttı

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise Mayıs’ta aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,8 yükseldi. Yıllık bazda Nisan 2021’den bu yana en düşük artışı kaydeden söz konusu veri, Nisan’da aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,3 artış göstermişti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 4,6 arttı.

Piyasa beklentileri çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,7 artması yönündeydi. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış, nisanda da aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,7 olmuştu.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın