Altında şahin Fed fiyatlaması – Bloomberg HT – 2023

Altın, Pazartesi günü yaşanan yüzde 0,4’lük gerilemenin ardından önde gelen merkez bankalarının daha fazla sıkılaştırma yapacağına dair beklentiler ve güvenli varlık talebinin azalmasıyla düşüşünü sürdürdü.

Değerli metal, fiyatlara destek verecek yeni bir katalizör ekslikliği nedeniyle Mayıs ayında rekor seviyeye yakın bir seviyeden düşmesinin ardından 1.940-1.980 dolara aralığında dar bir aralıkta işlem gördü.

Spot altın ons başına 1.952 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.483 TL’den alıcı buluyor.

Fed, geçtiğimiz hafta faiz artışlarına ara verirken daha fazla artışın muhtemel olduğunu ve faizlerin daha önce beklenenden daha yüksek olacağını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası da faiz artış döngüsünün sona ermediğini açıkladı.

Federal Rezerv, geçen hafta faiz oranı artışlarını duraklattı, ancak daha fazla artışın muhtemel olduğunu ve oranların önceden beklenenden daha yüksek olacağını belirtti. Avrupa Merkez Bankası da borçlanma maliyetlerinin yükseltilmesiyle işin bitmediğini söyledi. Faiz getirmeyen külçe için daha yüksek oranlar genellikle negatiftir.

Öte yandan üç yıllık pandemic kısıtlamaların kaldırılmasının ardından bastırılmış talep ve ekonominin hızla toparlanacağına dair iyimserliğin etkisiyle artan Çin tüketici verileri yavaşlamaya başaldı.

Bununla birlikte altın ABD’de yaşanana bankacılık krizinin yayılacağına dair endişelerin hafiflemesi ve ABD ile Çin arasında ilişkilerin yumuşadığına dair işaretlerle son haftalarda güvenli liman desteğinin bir kısmını kaybetti.

Uzmanların bir kısmı ise risklerin tamamen sona ermediği görüşünü savunuyor. VanEck Altın Stratejisti Joe Foster faizler yüksek kalmaya devam etse dahi ABD’de olası bir resesyon ve artan jeopolitik gerilimlerin yakında spot altında bir ralliyi tetikleyebileceği görüşünde.

Stratejist Salı günü geçtiği bir notta merkez bankalarının rezervlerini artırarak fiyatlara destek olmasıyla değerli metalin 2.075 dolar seviyesine kadar çıkabileceğini belirtti.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın