Apple iPhone 15 serisini 12 Eylül’de tanıtacak – 2023

HANDE BERKTAN

Merakla beklenen iPhone 15 serisi için Apple nihayet tarih verdi. iPhone 14’ün halefi olacak seri, çok yakında geliyor. Apple’ın yapmış olduğu duyuruya göre iPhone 15 serisi ve diğer ürünlerin tanıtımının yapılacağı ‘Wonderlust’ etkinliği 12 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 20:00’da gerçekleştirilecek. Etkinlik geçen yıl olduğu Apple Park kampüsünde yer alan Steve Jobs Theater’da gerçekleştirilecek.

Söz konusu etkinlikte sadece iPhone 15’ler olmayacak, başka duyurular da yapılacak. Örneğin etkinlikte Apple Watch Series 9 akıllı saatler tanıtılacak, buna ek olarak Apple Watch Ultra 2 akıllı saat modeli de tanıtılacak.

Apple’ın, ilk kez iPhone’da şarj standardını değiştirmesi bekleniyor. Çünkü AB kurallarına uyma zorunluluğu olan şirket, iPhone 15 serisi ile Type-C şarj standardına geçiş yapacak.

Apple’ın ilk 3 nanometrelik çipi olan Bionic A17’nin iPhone 15 Pro ve Pro Max’te yer almasını bekleniyor. Raporlar, A16 Bionic’te yaklaşık 16 milyar olan transistör sayısının A17 Bionic’in 18 milyar ila 24 milyar transistöre sahip olabileceğini öne sürüyor. TSMC, bu yonga setlerinin mevcut nesil yonga setlerinden yüzde 35 daha fazla enerji verimli olacağını ve bunun da pil ömründe önemli kazanımlar sağlayabileceğini iddia ediyor. Yani hem verimlilik hem de performans açısından daha güçlü bir çip karşımıza çıkacak.

iPhone 15 Pro ve Pro Max’in sahip olacağı tüm yeni özellikler ve yükseltilmiş 3 nanometre çipin maliyeti göz önüne alındığında, bu cihazların taban fiyatlarının artması bekleniyor.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın