Avrupa gaz fiyatlarında Chevron grevi sonrası sert yükseliş – 2023

Avustralya’da LNG piyasası açısından kritik öneme sahip Chevron Corp. tesislerindeki sıvılaştırılmış doğalgaz işçileri, küresel gaz piyasalarını geren anlaşmazlık konusunda görüşmelerde anlaşmaya varılamaması sonrasında Cuma günü kısmi grevlere başladı.

Avrupa’daki referans gaz fiyatları haber üzerine yüzde 11’e varan yükseliş yaşarken bu da piyasanın geçen yılki enerji krizinden sonra hala kırılgan olduğuna işaret etti.

Enerji devinin Avustralya’daki Gorgon ve Wheatstone tesisleri geçen yıl küresel LNG arzının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturdu.

14 Eylül’den itibaren iki hafta çalışma durdurulacak

Offshore Alliance sendikasının üyeleri, 14 Eylül’den itibaren iki hafta boyunca çalışmayı tamamen durduracaklarını söyledi.

Endüstriyel eylemin başlangıcı, küresel gaz piyasalarını geren ve haftalarca süren tartışmaların doruk noktasına işaret ediyor. Sendikalar ilk olarak Ağustos başında Chevron tesisleri ve Woodside Energy Group Ltd.’nin tesislerine grev yapma tehdidinde bulunmuştu.

O zamandan bu yana Woodside işçilerle uzlaşma anlaşmasına varırken Chevron ve işçileri arasında birçok önemli konuda anlaşmaya varamadı.

İlk eylem verimsizliği hedefliyor

Uygulanan kısmi grevler arasında iş durdurma, fazla mesai ve diğer bazı görevlerin yerine getirilmesinin yasaklanması yer alıyor.

Offshore Alliance Cuma günü erken saatlerde Facebook’ta yayımladığı bir gönderide Chevron’un “pazarlık performansı, sendikanın son beş yılda uğraştığı tüm işverenler arasında en beceriksiz çabaydı ve üyelerimiz artık bıktı” ifadelerini kullandı.

Grev kararının LNG sevkiyatları üzerinde hemen etki etmesi şu anda hem Avrupa hem de Asya’da gaz tüketiminin çok düşük seviyelerde olmasından dolayı muhtemel değil. Yine de, kuzey yarımkürede kış mevsiminde talebin zirve yaptığı dönemde kargolar için daha fazla rekabeti tehdit etmesi nedeniyle gelecekte arzda kesinti yaşanması ihtimali fiyatların yükselmesine neden oldu.

Credit Suisse Group AG’den enerji analisti Saul Kavonic, Cuma günü başlayan ilk grevlerin “Chevron için maliyet ve verimsizlik yaratmak üzere tasarlanmış, ancak henüz üretimi fiziki olarak etkilemeyen düşük düzeyli bir eylem gibi göründüğünü” söyledi.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın