Biden kararsız seçmeni ‘Bidenomics’ ile ikna etmek istiyor – 2023

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikalıların ekonomiyle ilgili karamsar bakışını dağıtıp kararsız seçmeni tarafına çekebilmek için ekonomik planına ağırlık verecek.

İki yıllık başkanlık döneminde salgın dolayısıyla yaşanan durgunluktan sonra keskin bir toparlanmaya tanık olan Biden, yine de seçmenlerin enflasyon ve yükselen faiz oranlarının ekonominin yönü üzerindeki zincirleme etkileri konusundaki endişelerinin ağırlığı altında onay oranlarında düşüş görüyor.

ABD Başkanı Chicago’da yaptığı konuşmada orta sınıf Amerikan refahı vizyonunu yeniden gündeme getirmeye gayret etti.

‘Bidenomics’ olarak adlandırılan bu planda çipler de dahil olmak üzere ulusal güvenlik açısından kritik alanlara yatırım yapmak için zenginlerin vergilendirilmesini; işçilerin eğitilmesini ve ekonomik rekabetin geliştirilmesi yer alıyor.

Bu ayın başlarında yapılan bir Reuters/Ipsos anketine göre Amerikalıların yarısından fazlası Biden’dan başkan olarak memnun görünmezken, katılımcıların sadece yüzde 35’i Biden’ın ekonomi politikalarını destekliyor. Seçmenler ekonomiyi en önemli sorun olarak değerlendiriyor.

Beyaz Saray danışmanları enflasyon rakamlarının yüksek olduğunu ancak Biden’ın desteklediği, bütçe açığı harcamalarını azaltmayı ve bir dizi üründe maliyetleri düşürmeyi amaçlayan politikalar kapsamında doğru yönde ilerlediğini düşünüyor.

Biden’ın Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard, “Başkan çok farklı bir yaklaşımı – ekonomiyi ortadan dışa ve aşağıdan yukarıya doğru büyüten bir yaklaşımı – uygulamaya koyma sözü verdi” diyor.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın