Eski Fed ekonomistinden Bloomberg HT’ye özel analizler – 2023

ZEYNEP BAYAR

Piyasalar bir taraftan ABD ekonomisinde yumuşak iniş senaryosunu tartışırken, bir taraftan da 24-26 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapılacak açıklamalara odaklandı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Sahm Danışmanlık Kurucusu ve eski Fed Ekonomisti Claudia Sahm, ABD’de resesyon olasılığını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine ne zaman başlayabileceğini değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ekonomide herhangi bir sürpriz olmadığı sürece politika yapıcıların faiz artırımlarını durdurabileceklerini söylerken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise, Fed’in enflasyonu kontrol altına alabilmek için yapması gereken “daha çok işi” olduğunu belirtmişti.

“Faiz kararı öncesi istihdam ve enflasyon verileri önemli”

Bu açıklamalar göz önünde tutulduğunda, Fed’in Eylül ayı toplantısında nasıl bir karar alacağını değerlendiren Sahm, bunu söyleyebilmek için çok erken olduğunu çünkü oylamaya gitmeden önce, biri istihdam diğeri de enflasyon olmak üzere iki önemli verinin açıklanacağını söyledi.

“Fed her zaman verileri takip edeceğini söylüyor” diyen Sahm, merkez bankasının şu anda biraz daha verilere bağlı kaldığını ve Fed yetkililerinin faiz artırımını pas geçebilmesi için enflasyonun düştüğünü görmek isteyeceklerini belirtti.

“Faiz indirimi belki gelecek yıl gerçekleşebilir”

Aralarında Jan Hatzius ve David Mericle’nin de olduğu Goldman Sachs ekonomistleri yayımladıkları bir notta, Fed’in üç ayda bir kademeli bir düşüş hızıyla önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını tahmin etiklerini açıkladı.

Bu tahminlere ilişkin görüşlerini paylaşan Sahm, enflasyonun düşmesi ve yüzde 2’lik hedef oranına yaklaşması durumunda Fed’in önümüzdeki yıl faiz indirimine gitmesini desteklediğini söyledi. Sahm, Fed yetkililerinin 1-2 aya değil 6 aylık verilere baktıklarını vurguladığı konuşmasında, enflasyonun yeterli oranda düştüğünden emin olduktan sonra faizi indirebileceklerini belirtti.

Faiz indiriminin ne zaman olabileceğine dair kesin öngörülerin olmadığını fakat önümüzdeki yıl “belki” gerçekleşebileceğini belirten Sahm, “Koronavirüs ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmeler tüm tahminleri değiştirmişti. Bu sebeple böyle ortamlarda tahminler sorunlu olabiliyor. Piyasaların en azından, Fed’in bu yıl faiz indirmeyeceği konusunu kabullenilmiş olması iyi” dedi.

“ABD ekonomisinde resesyonu teğet geçebiliriz”

ABD’de tüketici fiyatlarında son iki ayda arka arkaya açıklanan artışlar, iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşirken, Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu dizginlemeyi başarabileceğine dair umutları da arttırdı. ABD ekonomisinde yumuşak iniş senaryosuna dair öngörülerini paylaşan Sahm, şu ifadeleri kullandı.

“Ben bu konuda pozitifim. ABD ekonomisinin resesyonda olmadığını söylüyorum. Örneğin işsizlik düşük kaldı, enflasyon yüzde 2 seviyesine doğru gidiyor. Resesyonu teğet geçebiliriz.”

Powell’ın Jackson Hole’da üstü kapalı konuşacağını düşünüyorum

Fed ve birçok ekonomist 24-26 Ağustos tarihlerinde, 1976’den bu yana düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda bir araya gelecek. Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantıda şahin bir ton sergileyeceğini bekleyen bazı analistler Powell’ın açıklamalarının piyasalarda volatiliteyi fazla etkilemeyeceğini, zira piyasaların Fed Tutanakları sonrası bu şahin duruşu halihazırda fiyatladığını düşünüyor.

Sahm aynı konu hakkında yaptığı açıklamada, “Ben aslında Powell’ın son FOMC toplantısında olduğu gibi konuşmasını bekliyorum. Piyasa, Powell ne söylerse söylesin tepki verecektir. Powell’ın Jackson Hole’da üstü kapalı konuşacağını düşünüyorum.” dedi.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın