Küresel piyasaların gözü Sintra’da olacak – 2023

Küresel piyasalar bu hafta Euro Bölgesi’nde açıklanacak tüketici enflasyonu ile ABD’de açıklanacak çekirdek PCE ve büyüme verilerini izleyecek.

Cuma günü Fransa ve Almanya’da açıklanan PMI verilerinin tahminleri karşılayamaması ve resesyon endişelerini tırmandırmasının ardından değer kaybeden euro, bu sabah dolar karşısında biraz toparlandı.

Geçen hafta yüzde 0,8 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,2 geriledi.

Moskova Borsası, hafta sonunda yaşanan darbe girişiminin ardından normal işlemlerine devam edecek. Ruble bu sabah dolara karşı bir ara yüzde 2’ye yakın değer kaybetti.

Geçen hafta ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelen şahin mesajlarla gerileyen altının onsu Rusya etkisiyle güvenli liman talebi gördü, bu sabah bir ara yüzde 0,4 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçen hafta boyunca yüzde 4 düşüş kaydetmişti. Endeks bu sabah yatay. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri artıda.

Gözler Sintra’da olacak

Merkez bankalarının para politikalarına ilişkin mesajların öne çıkacağı bir hafta olacak ve Avrupa Merkez Bankası’nın Portekiz’in Sintra kasabasında düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumu’ndan çıkacak mesajlar takip edilecek.

AMB Başkanı Christine Lagarde TSİ 20:30’da forumun açılış resepsiyonunda konuşacak ve salı günü de 11:00’de ayrı bir konuşma yapacak.

En önemli oturum da Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Avrupa Merkez Bankası’nın Merkez Bankacılığı Forumu’nda TSİ 16:30’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, AMB Başkanı Christine Lagarde, Fed Başkanı Jerome Powell, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda ortak bir panele katılacak.

Euro Bölgesi’nin Jackson Hole’u olarak bilinen forum 29 Haziran’a kadar devam edecek.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın