Musk etkisiyle Twitter’ın rakipleri yükseliyor – 2023

HANDE BERKTAN

Twitter’da Elon Musk’ın hamleleri nedeniyle sular bir türlü durulmuyor. Musk tarafından işletilen platformdaki her büyük hata, daha fazla kullanıcıyı diğer platformları keşfetmeye yöneltiyor.

Şirket, Musk’ın sosyal medya platformunu satın almasının ardından istifalar ve toplu işten çıkarmalarla çalkalanmıştı. Musk’ın satın aldığı günden bu yana erişim sorunları ve çeşitli değişikliklerin yaşandığı sosyal medya platformunda yeni düzenlemeler kullanıcıları farklı platformlara yönlendirmeya başladı.

Hatırlanacağı üzere haftasonu Twitter kullanıcıları, Musk’ın okunabilecek tweet sayısına kısıtlama getirildiğini duyurmasının ardından kullanıcılar hizmet sorunlarıyla karşılaşmıştı.

Eski Twitter çalışanları tarafından kurulan ve sadece birkaç hafta önce kapalı bir beta olarak kullanıma sunulmasına karşın bu hafta sonu Spill’de, 100.000’den fazla kişi yeni hesap oluşturdu.

Twitter’da Musk’ın yarattığı değişikliklerin oluşturduğu kullanıcı memnuniyetsizliklerinden yararlanan Spill CEO’su Alphonzo Terrell, “Bizi gömmeye çalıştılar ancak tohum olduğumuzu bilmiyorlardı” şeklinde açıklama yaptı. Spill, Keke Palmer ve Ava DuVernay dahil olmak üzere yüksek profilli ünlüleri uygulamaya katılmaya ikna etmekte başarılı oldu. Bu hafta sonu, The Roots’un ikonik müzisyeni Questlove, Spill profilini tanıtan bir tweet attı.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey tarafından finanse edilen merkezi olmayan uygulama Bluesky’da harika bir hafta sonu geçirdi. Bluesky, Cuma günü yaklaşık 184.000 kullanıcıdan Pazartesi günü yaklaşık 238.000 kullanıcıya ulaştı.

Yayıncı odaklı bir Twitter alternatifi olan Post, Twitter kullanıcılarının hız sınırı sorunları yaşamaya başladığı Cumartesi gününden bu yana günlük aktif kullanıcıların 4 kat arttığını ve yeni kayıtların 10 kat arttığını söyledi. Şirket, tam kullanıcı sayısını paylaşmayı reddetti.

Mastodon da Twitter’ın rakipleri arasında sıyrılmayı başaran bir diğer sosyal medya platformu. Musk, Twitter’ı satın almadan önce Mastodon’un aylık yaklaşık 380.000 aktif kullanıcısı vardı. Açık kaynaklı birleşik platformun iki ay içinde 2,5 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

Facebook ve Instagram’ı bünyesinde bulunduran Meta şirketinin, Twitter’a rakip olarak kurduğu Threads platformunun Perşembe günü kullanılmaya başlanacağı açıklandı.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın