Powell: 1 veya 2 faiz artışı daha olabilir – 2023

Fed Başkanı Jerome Powell ABD Kongresi’nde ABD ekonomisinin uzun vadede sağlıklı işleyişi için yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönülmesinin önemine vurgu yaparak bu sene daha fazla faiz artışı olacağı mesajı verdi.

Powell enflasyondan en çok ve en hızlı etkilenen kesimin çalışan aileler olduğunu söyledi.

Powell “Fed yetkilileri ekonominin beklendiği gibi performans göstermesi durumunda bu sene 1 veya belki 2 kez daha faiz artırmanın uygun olduğunu düşünüyor.” şeklinde konuştu. Powell enflasyonu kontrol altına almak konusunda kararlı olduklarını vurgularken “faiz artışında gidilecek biraz daha yol var” değerlendirmesini yaptı.

Fed Başkanı Powell, dün de ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı sunumda enflasyonu yüzde 2 hedefine indirme sürecinde katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu belirterek, faiz oranlarının yıl sonuna kadar biraz daha yükseltilmesinin uygun olacağının düşünüldüğünü ifade etmişti.

Bugün farklı bir etkinlikte konuşan Fed Yöneticilerinden Michelle Bowman ise Powell’ın şahin söylemine benzer olarak kabul edilemez derecede yüksek seyreden enflasyonu dizginlemek için ek faiz artırımlarının gerekli olduğu mesajı verdi.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın