Torun: Yılsonu itibarıyla 2,5 milyar TL’lik bir kira geliri beklentimiz var – 2023

Bloomberg HT’ye konuk olan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe 2023 yılı görünümünü değerlendirdi.

Torun, son 2 yıldır konut tarafındaki üretimde ciddi bir azalma olduğunu söylediği konuşmasında, “2017’de yıllık konut üretimi 1 milyon 400 binlere çıktığı bir zirve var. Şimdi son yıllarda 500-600 binlere düşmüş durumda, ciddi bir üretim azlığı var. Bunun nedenleri arasında da, arsa bulmadaki sorunlar ve yüksek maliyetler var.” dedi.

Faiz oranlarının oldukça yükseldiğini ve finansmana ulaşımın zorlaştığını belirten Torun, işçilik fiyatlarında ciddi artışlar olduğunu, hatta son yıllarda malzeme artışları yüzde 50’lerde iken işçilik ücretlerinde yüzde 100‘ün üzerinde bir yükseliş olduğunu söyledi.

“Konut sektöründe stoklar eridi, üretimde de ciddi bir azalma var.” diyen Torun, kentsel dönüşümün başarılı olması için kamu otoritesinin devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

Torun, şirketin finansal görünümünü hakkında yaptığı değerlendirmede ise, “Torun Center özelinde bloklardan birini otel konseptine çeviriyoruz. Herhangi bir Döviz borcumuz yok. Yılsonu itibariyle 2,5 milyar TL bir kira geliri beklentimiz var.” açıklamasında bulundu.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın