YouTube’a yapay zeka destekli dublaj özelliği geliyor – 2023

HANDE BERKTAN

Video içerik platformu YouTube, yapay zeka desteğiyle dublajlara yeni bir boyut kazandırıyor. Şirket, içerik oluşturucuların AI kullanarak videolarını diğer dillere otomatik olarak kopyalamasına yardımcı olacak yeni bir aracı deniyor. YouTube, yapay zeka destekli seslendirme hizmeti Aloud ile işbirliği yaptı. Şirket, Haziran 2023 itibarıyla içerik oluşturucuların 70’ten fazla dilde 10.000’den fazla videoyu seslendirdiğini açıkladı.

YouTube’un Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Amjad Hanif, YouTube’un şu anda aracı “yüzlerce” içerik üreticisiyle test ettiğini söyledi.

Yapay zeka ile dilleri kolayca kopyalayabilme yeteneğinin, bir içerik üreticinin başka bir şey yapmasına gerek kalmadan erişimini genişletebilmesine olanak sağlıyor. Yapay zeka destekli dublaj ürünü, içerik oluşturucu için bir videoyu yazıya döküyor, ardından çeviriyor ve dublajlı bir sürüm üretiyor.

İlk etapta İngilizce’den İspanyolca ve Portekizce’ye dublaj yapılan sistemde ileride daha fazla dil seçeneği sunulacağı belirtiliyor.

Umarım içeriğimizi beğenmişsinizdir.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın